Debata nt. humanistyki we współczesnym świecie

13 czerwca 2013 r. w godz. 15.00−16.00 w auli nr 3 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w  Katowicach (ul. Bankowa 11b) odbędzie się debata nt. humanistyki we współczesnym świecie. W spotkaniu udział wezmą studenci, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, maturzyści, a także nauczyciele akademiccy – przedstawiciele wydziałów filologicznych z całego kraju, twórcy programów nauczania dla kierunku filologia romańska największych polskich uczelni.
Uczestnicy podzielą się swymi przemyśleniami dotyczącymi roli humanistyki we współczesnym świecie, przyszłości zawodowej absolwentów studiów humanistycznych, procesu kształcenia polskich humanistów.

W konferencji udział wezmą JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz Mireille Cheval – attachée ds. współpracy edukacyjnej, ambasada Francji w Polsce (Attachée de coopération éducative/coordinatrice des Alliances Françaises en Pologne).

Podczas debaty postarają się znaleźć odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

• Czy studenci studiów humanistycznych w Polsce są dobrze przygotowani do życia w społeczeństwie i do podjęcia pracy zawodowej?
  • Czy treści i formy nauczania spełniają oczekiwania studentów?
  • Jak można udoskonalić programy nauczania na kierunkach humanistycznych?
  • Co należy zmienić lub zachować w sposobie nauczania przedmiotów humanistycznych?
  • Jakie znaczenie ma nauka języków obcych dla młodych ludzi?
  • Jakie są relacje pomiędzy środowiskiem uniwersyteckim a środowiskiem zawodowym?

Następnie od godz. 16.30 do 18.00 odbywać się będą spotkania w grupach roboczych.
14 czerwca 2013 r. o godz. 9.00 rozpocznie się dalsza część obrad.