Dariusz Górniok nominowany do nagrody za najlepszą polską ścieżkę dźwiękową roku

02.04.2019 - 09:35 aktualizacja 02.04.2019 - 09:35
Redakcja: admin

Nagroda za najlepszą polską ścieżkę dźwiękową roku to nowe wyróżnienie przyznawane w ramach krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej. Dotychczas twórcy honorowani byli Nagrodą Kilara – wręczaną za całokształt twórczości lub FMF Young Talent Award – doceniającą młodych kompozytorów, zasłużonym osobom i instytucjom przyznawano natomiast tytuł Ambasadora FMF. W tym roku do festiwalowych nagród dołączone zostało nowe wyróżnienie – za najlepszą autorską muzykę powstałą do polskiej produkcji: filmu, serialu lub animacji w roku poprzedzającym wręczenie. Laureata wybierać będzie pięćdziesięcioosobowe jury, w skład którego wchodzą dziennikarze muzyczni oraz filmowi, a także krytycy.

Do konkursu Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku zostało wytypowanych dziesięć tytułów filmów i seriali. Jednym z nominowanych kompozytorów tworzących muzykę na potrzeby polskiej kinematografii jest Dariusz Górniok z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego – autor i wykonawca muzyki (fortepian) do filmu „Ułaskawienie” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.

Kompozytor związany z Uniwersytetem Śląskim zadebiutował w 2006 roku muzyką do serialu „Oficerowie”, rok później stworzył oprawę do filmu dokumentalnego „Golden Horn”, a od 2009 roku współpracował z Janem Jakubem Kolskiem, komponując muzykę do takich filmów, jak: „Afonia i pszczoły” (2009), „Wenecja” (2010), „Zabić bobra” (2012), „Serce serduszko” (2014) czy „Ułaskawienie” (2018). Za muzykę do „Wenecji” został uhonorowany statuetką Jańcia Wodnika podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2011. Kompozytor jest także autorem fanfary Uniwersytetu Śląskiego.

Na liście twórców i tytułów nominowanych do nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku znaleźli się także:

• Bartosz Chajdecki – „Kruk. Szepty słychać po zmroku”,
  • Bartłomiej Gliniak – „Jak pies z kotem”,
  • Arkadiusz Grochowski i Marek Koterski – „7 uczuć”,
  • Jan Komar i Małgorzata Penkalla – „Rojst”,
  • Antoni Komasa-Łazarkiewicz – „Kamerdyner”,
  • Filip Míšek – „Fuga”,
  • Łukasz Targosz – „Nielegalni”,
  • Mikołaj Trzaska – „Kler”,
  • Atanas Valkov – „Pułapka”.

Wręczenie nagrody odbędzie się podczas gali Scoring4Polish Directors, a zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę oraz zaproszenie do koncertowego wykonania swojej muzyki podczas kolejnej edycji festiwalu.