Czat na temat Studenckiej Strefy Aktywności

Czat na temat Studenckiej Strefy Aktywności dobiegł końca. Dziękujemy za wszystkie pytania! Odpowiedzi na pytania, na które nie zdążyliśmy odpowiedzieć znajdą się w zapisie całej rozmowy.
jk
Dzień dobry, w jakich godzinach działa strefa? czy w weekendy też będzie można skorzystać z jej usług?
Odpowiedź:

Dzień dobry, Strefa jest czynna w godzinach 7.30–15.30 od poniedziałku do piątku. Studenci po wcześniejszej rezerwacji mogą korzystać z sali konferencyjnej i szkoleniowej również w innych godzinach oraz w weekendy.
Agnieszka
W jaki sposób można zarezerwować sale? Czy dostęp do nich jest bezpłatny?
Odpowiedź:

Dostęp dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego jest bezpłatny. W celu rezerwacji sal należy się kontaktować elektronicznie – e-mail: bws@us.edu.pl lub dlastudenta@us.edu.pl.
absolwent
Dzień dobry, jestem już absolwentem, chciałbym się jednak dalej rozwijać i podjąć studia podyplomowe na UŚ. Czy u Państwa można skonsultować takie plany, czy ktoś doradzi mi jaki kierunek wybrać na podstawie realiów rynku pracy? Dzięki za odp!
Odpowiedź:

Dzień dobry, w Studenckiej Strefie Aktywności można skorzystać z oferty Biura Karier, w tym indywidualnego spotkania z doradcą zawodowym, który skonsultuje ewentualną ścieżkę kariery. Z Biurem Karier można kontaktować się mejlowo – bk@us.edu.pl lub zapoznać się z ich ofertą na stronie: bk.us.edu.pl.
Pytanie:

Co to jest ten pokój relaksacyjny?? Brzmi całkiem, całkiem:)
Odpowiedź:

Jest to przestrzeń stworzona z myślą o studentach, by mogli odpoczywać i regenerować siły w przerwie między zajęciami lub po zajęciach. Pokój wyposażony jest w lampy do światłoterapii, wygodne siedziska, liczne akcesoria pomagające w odstresowaniu, można również posłuchać muzyki. :)
studentka
Czy w Strefie mogą uzyskać pomoc studenci z niepełnosprawnością? Na jaką formę wsparcia można liczyć?
Odpowiedź:

Oczywiście, cała Strefa jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, np. w korytarzu są kontrastowe ścieżki naprowadzające, szerokie drzwi bez progów, przy drzwiach są tabliczki z napisami w alfabecie brajla. Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych oferuje szerokie wsparcie, które jest dobierane do indywidualnych potrzeb, np. asystent studenta niepełnosprawnego, tłumacz języka migowego i elektroniczne wersje książek.
Aśka
Mamy z grupą do przygotowania projekt na zajęcia. Czy w Strefie można skorzystać z sali na potrzeby takiego spotkania roboczego? Czy sale są tylko na jakies ofecjalne spotkania i szkolenia? czy w sali są komputery i internet?
Odpowiedź:

Sale można wykorzystywać do nauki, pracy w grupach oraz na potrzeby innych inicjatyw studenckich, np. projektów, spotkań kół naukowych. Salę może też zarezerwować każdy student po wcześniejszej konsultacji. Osoba rezerwująca bierze odpowiedzialność za salę i sprzęt w czasie korzystania z niej. Na dzień dzisiejszy sale nie są jeszcze wyposażone w komputery i sieć Wi-Fi, ale w najbliższym czasie planowana jest taka możliwość.
studentka
Dzień dobry, czy trzeba robić rezerwację na pokój relaksacyjny i ile osób się w nim mieści?
Odpowiedź:

Na co dzień pokój relaksacyjny jest ogólnodostępny i otwarty, wyjątek stanowią ustalone wcześniej terminy, np. treningi relaksacyjne, sesje światłoterapii.
Jan
Co można załatwić w strefie? Kto może udzielić pomocy studentom?
Odpowiedź:

W Strefie znajdują się następujące jednostki: – Biuro Karier – pomoc w planowaniu kariery, praktyki, staże, szkolenia, – Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych – organizowanie wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, – Biuro Wsparcia Studentów – pomoc w organizowaniu wydarzeń studenckich, wsparcie organizacji studenckich i doktoranckich, – wsparcie psychologiczne – e-mail: psycholog@us.edu.pl, – redakcja Studenckiego Serwisu Rozwoju „Więc Jestem!”, – Biuro Studenckich Spraw Socjalnych – akademiki, pomoc materialna (od lutego br. w Strefie).
student
Czy jest jakiś newsletter, w którym umieszczane są wydarzenia w SSA?
Odpowiedź:

Tak, Biuro Wsparcia Studentów i Biuro Karier raz w tygodniu wysyłają informacje o nadchodzących wydarzeniach, zbliżających się terminach, życiu studenckim. Do newsletterów można zapisać się na następujących stronach: bk.us.edu.pl oraz student.us.edu.pl/newsletter. O bieżących wydarzeniach można przeczytać też na FB: www.facebook.com/studenckastrefaaktywnosci.
Ciekawa
Czy zostanie stworzona studencka strefa aktywności na wydziale filologicznym Uniwersytetu Śląskiego?
Odpowiedź:

Studencka Strefa Aktywności powstała z inicjatywy jednostek administracyjnych zajmujących się obsługą studentów, stąd też zlokalizowana jest w rektoracie UŚ. Poszczególne wydziały wykazują zainteresowanie tą inicjatywą, być może w przyszłości powstaną takie miejsca.