facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Cykl spotkań pt. „Niesamowita historia ludzkości”

logo Centrum Kształcenia Ustawicznego

Od 13 do 17 lutego 2017 roku w salach audytoryjnych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbywać się będzie kolejny cykl zajęć w ramach „Spotkań z nauką”. Tematem tegorocznego cyklu, który jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, będzie „Niesamowita historia ludzkości”. Wykładowcy filologii angielskiej, historii, politologii i filologii polskiej przybliżą uczniom niesamowitą historię naszej kultury. Opowiedzą o tych meandrach jej dziejów, które decydują o obliczu współczesności, a które z różnych powodów zostały przemilczane lub zapomniane.

Uczestnicy spotkania zgromadzeni w auli

Wśród poruszanych problemów znajdą się między innymi następujące kwestie: skąd się wzięło mydło? Kto czyścił zęby uryną? Jak często brali kąpiel monarchowie? Skąd wzięła się moda na kadzidło w kościele? Dlaczego lubimy opowieści o superbohaterach? Czy zdajemy sobie sprawę z faktu, że literatura, kino i gry komputerowe  w kółko opowiadają jedną i tę samą historię? Czy i my możemy zostać światowej sławy pisarzami, poznając tę literacką wiedzę tajemną? Jak działają nowe media i w jaki sposób wpływają na naszą kulturę? Dlaczego dziś to seriale a nie klasyki opery urastają do rangi dzieł sztuki? W jaki sposób kina i telewizja tłumaczą otaczający nas świat? Dlaczego boimy się obcych? Skąd wzięło się nasze przekonanie o tym, że dobrze funkcjonujące społeczeństwo składa się z obywateli o tym samym pochodzeniu? Dlaczego ludzie decydują się na migrację i czy obecny kryzys migracyjny jest zagrożeniem dla Europy?

Wykładowczyni podczas zajęć

Harmonogram wykładów:

• seans I – od godz. 9.00 do 10.50
  • seans II – od godz. 11.10 do 13.00
  • seans III – od godz. 13.20 do 15.10.

Każdy seans obejmuje cztery odrębne zajęcia o tematyce określonej w programie. Cena wynosi 15,00 zł od osoby, dla nauczycieli wstęp jest wolny. Terminy uczestnictwa w pokazach należy uzgadniać telefonicznie. W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz rejestracji grup szkolnych na zajęcia należy kontaktować się z mgr Agnieszką Wójtowicz-Zając pod numerem telefonu 668 278 208. Liczba miejsc jest ograniczona.

Uczestnicy spotkania zgromadzeni w auli na Wydziale Nauk Społecznych

Organizatorem spotkań jest Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Śląskiego.