Budynek nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji UŚ nagrodzony przez jury konkursu Bryła Roku

18.05.2018 - 15:24 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

Budynek nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego zdobył główną nagrodę przyznaną jednogłośnie przez jury w XI edycji plebiscytu Bryła Roku. Obiekt został doceniony również w głosowaniu internautów, w którym uzyskał 2422 głosy, zajmując tym samym II miejsce. Uniwersytecki budynek jest projektem autorstwa pracowni Grupa 5 Architekci, BAAS Arquitectura oraz Małeccy Biuro Projektowe.

Grono ekspertów doceniło wyrazisty i niebanalny charakter obiektu wpisującego się w architektoniczne dziedzictwo regionu. Budynek został wkomponowany w gęstą zabudowę ulicy św. Pawła w Katowicach. Jego znakami rozpoznawczymi są zarówno ażurowa, ceglana fasada, zintegrowana z historycznym reliktem w postaci starego budynku dawnej fabryki żarówek, jak i otwarty, jasny dziedziniec.

Dyplom oraz statuetka
Fot. Sekcja Prasowa UŚ

Bryła Roku to jedna z najważniejszych polskich nagród architektonicznych przyznawanych przez internautów, którzy mogli oddawać głosy na najpiękniejszy obiekt wybudowany lub zrewitalizowany w Polsce w 2017 roku spośród dziesięciu realizacji wybranych przez konkursowe jury. Do finałowego etapu plebiscytu zakwalifikowane zostały budynki mieszkalne, biurowce, muzea, placówki oświatowe oraz przestrzenie publiczne. Dodatkowo członkowie kapituły konkursowej wybrali laureata nagrody Bryła Roku Jury.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek 17 maja 2018 roku w warszawskiej siedzibie Agory. Gośćmi wydarzenia byli Peter van Assche – architekt i założyciel holenderskiej pracowni bureau SLA oraz Michał Mazur – dziennikarz i obserwator trendów w dizajnie i nowych technologiach. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Królestwa Niderlandów.

Szczegółowe informacje dostępne są stronie: brylaroku.pl.

Przyszła siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (z zewnątrz)    Przyszła siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (z zewnątrz)

Przyszła siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (wewnątrz)     Przyszła siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (korytarz wewnątrz budynku)

Fot. dr hab. Ryszard Czernow