Briefing prasowy poświęcony lektoratowi języka polskiego w Chinach

24 stycznia 2014 r. o godz. 13.00 w sali Rady Wydziału Filologicznego (Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 1, V piętro) odbędzie się briefing prasowy poświęcony lektoratowi języka polskiego w Chinach, który od października 2013 r. prowadzony jest na Uniwersytecie Północnowschodnim (Northeastern University) w Shenyang (stolica prowincji Liaoning). To jeden z trzech lektoratów akademickich w Chinach.

Zajęcia prowadzone przez pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego mgr. Adama Antoniewicza cieszą się dużą popularnością. W semestrze letnim chęć uczenia się języka polskiego i poznawania polskiej kultury już w pierwszym dniu zapisów wyraziło 120 chińskich studentów.

W briefingu udział wezmą: lektor języka polskiego w Shenyang mgr Adam Antoniewicz, śląscy studenci rozpoczynający wkrótce naukę w Chinach oraz osoby zaangażowane w realizację projektu – dr hab. prof. UŚ Jolanta Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej i pełnomocnik rektora ds. studentów zagranicznych, dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak, kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich, prof. dr hab. Rafał Molencki, dziekan Wydziału Filologicznego oraz Tomasz Stemplewski, dyrektor Wydziału Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Do udziału w briefingu została także zaproszona pochodząca z Shenyang chińska studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, która języka polskiego uczyła się na Uniwersytecie Śląskim.

Nauka języka i kultury polskiej w Shenyang jest efektem podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy województwem śląskim i prowincją Liaoning oraz umowy zawartej przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Północnowschodni. W marcu do Shenyang wyjedzie 3 polskich studentów anglistyki UŚ, którzy wybrali język chiński jako swoją specjalizację, a do Katowic przyjedzie 5 studentów Uniwersytetu Północnowschodniego, by studiować anglistykę, informatykę i biologię. Studenci będą również kontynuować naukę języka polskiego i poznawanie Polski na zajęciach prowadzonych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej oraz Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich.

Artykuł autorstwa Anny Zielonki, Pawła Pawlika pt. „Język polski coraz bardziej popularny w Chinach. Chińczycy z Jaworzna też się go uczą” – „Dziennik Zachodni”, 27.01.2014