Briefing prasowy nt. nowego minerału – galuskinitu

9 listopada 2011 r. o godz. 10.30 w holu Wydziału Nauk o Ziemi UŚ (Sosnowiec, ul. Będzińska 60) odbędzie się briefing prasowy poświęcony odkryciu nowego minerału – galuskinitu. To jednen z największych, odkrytych w ostatnim czasie, minerałów, który jest widoczny gołym okiem. Nowe minerały o dużych rozmiarach znajdowane są wyjątkowo rzadko.

Galuskinit został odkryty w trakcie badań nad innym minerałem, w próbkach pochodzących z Bajkału. Nazwa została zarejestrowana przez szwajcarskich badaczy z Uniwersytetu w Bernie w uznaniu zasług dr hab. Iriny Galuskiny oraz prof. UŚ dr. hab. Evgenya Galuskina – pochodzących z Rosji mineralogów pracujących w Uniwersytecie Śląskim.

Państwo Galuskinowie odkryli ponad 20 minerałów. Dzięki nim w 2009 roku Polska po raz pierwszy znalazła się w czołówce krajów o największej liczbie nowo odkrytych minerałów.

W briefingu wezmą udział: kierownik Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii Wydziału Nauk o Ziemi UŚ prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek, prof. UŚ dr hab. Evgeny Galuskin oraz dr hab. Irina Galuskina. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zobaczyć galuskinit oraz inne minerały znajdujące się w zbiorach Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi UŚ.

Uczestnikom briefingu zapewniony zostanie transport do Sosnowca, bus odjedzie sprzed budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego o godz. 9.45. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszą rezerwację miejsc pod nr. telefonu: 510 294 045 lub na adres e-mail: rzecznik@us.edu.pl. Rezerwacji można dokonać do wtorku, 8 listopada, do godz. 16.00.

O wydarzeniu napisał „Dziennik Zachodni” w artykule pt. „Naukowcy Uniwersytetu Śląskiego odkryli nowy minerał! To Galuskinit”. (07.11.2011)

Nowy minerał z UŚ w Polskim Radio Katowice (09.11.2011)

O wydarzeniu napisał portal Gazeta.pl w artykule pt. „Nowy minerał nazywa się gałuskinit - na cześć naukowców z UŚ ”. (09.11.2011).

O wydarzeniu napisał serwis „InSilesia.pl” w artykule pt. „Naukowcy Uniwersytetu Śląskiego odkryli nowy minerał - Galuskinit ”. (09.11.2011).