Briefing prasowy na temat uboju rytualnego

Naukowcy chcą ponownie zaapelować do posłów o głosowanie przeciw legalizacji uboju rytualnego w Polsce. Apel do Sejmu RP będzie przedmiotem briefingu prasowego, który odbędzie się 12 lipca 2013 r. o godz. 10.00 w sali 29 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego.

Pod apelem podpisały się m.in. prof. zw. dr hab. Ewa Łętowska – pierwszy rzecznik praw obywatelskich, prof. dr hab. Jerzy Axer – dziekan Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, a także prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś – JM Rektor UŚ, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Apel wsparli również znani artyści, m.in.: Beata Tyszkiewicz, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Andrzej Mleczko.

W briefingu udział wezmą:

• dr hab. Tomasz Pietrzykowski – jeden z inicjatorów apelu do Sejmu RP, wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach, działającej przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – przybliży elementy prawne uboju rytualnego,
  • dr hab. prof. UŚ Piotr Skubała – ekolog, poruszy aspekty etyczne uboju rytualnego,
  • dr Grzegorz Odoj – etnolog i antropolog kultury, opowie o tradycji uboju rytualnego w różnych religiach i kulturach, przedstawi ubój rytualny jako zjawisko kulturowe, opowie również o okaleczaniu zwierząt oraz ofiarowaniu zwierząt w obrzędach.

Wypowiedź dr. hab. Tomasza Pietrzykowskiego na temat uboju rytualnego w UŚ TV.

Odtwórz film