Briefing prasowy i akcja promocyjna fanpage’a „Błędy i owędy”

W czwartek 12 lutego 2015 r. w budynku głównego dworca kolejowego w Katowicach (pl. Szewczyka 2) odbędzie się briefing prasowy i akcja promocyjna dotycząca nowego fanpage’a językowego UŚ – „Błędy i owędy”. W spotkaniu z mediami, zaplanowanym na godz. 10.00, weźmie udział dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz z Instytutu Języka Polskiego UŚ.

Po briefingu na dworcu PKP odbędzie się wykład otwarty. Dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz przedstawi temat „Ministra, psycholożka, poetka – rozważania o zmianach statusu kryterium autorytetu w kontekście przeobrażeń współczesnej polszczyzny”. Jednocześnie USiołek – maskotka Uniwersytetu Śląskiego, rozdawać będzie przechodniom lizaki z dołączonymi specjalnymi fiszkami dotyczącymi błędów językowych. USiołek odwiedzi również rektorat, Studencką Strefę Aktywności oraz deptak przy ul. Bankowej.

Akcji towarzyszyć będzie wystawa zdjęć poświęcona Krystynie Bochenek, propagatorce poprawnej polszczyzny i inicjatorce Ogólnopolskiego Dyktanda. Ekspozycję będzie można oglądać na terenie dworca.

„Błędy i owędy” to strona dla tych, którzy kochają polszczyznę i chcą, żeby język, którym się posługują, był piękny i poprawny. Zamieszczane na fanpage'u materiały (wiadomości, ciekawostki, przykłady błędów i niezręczności, kwizy) mają pomagać odwiedzającym stronę w rozstrzyganiu różnych wątpliwości językowych, wzbudzać zainteresowanie zarówno polszczyzną współczesną, jak i historią naszego języka, także sprawdzać ich kompetencje językowe. Nowe posty na stronie będą się pojawiały regularnie we wszystkie dni robocze. W piątki publikowane będą pytania kwizowe: to okazja, żeby sprawdzić swoją znajomość języka polskiego i samodzielnie rozstrzygnąć językowe dylematy. Na stronie znajdą się grafiki, które utrwalą pisownię trudnych wyrazów i postać związków frazeologicznych. Zamieszczane będą także zdjęcia błędów językowych, fragmenty wypowiedzi dziennikarzy, uczniów. Na temat poprawności językowej, reguł użycia języka, zmianach zachodzących we współczesnej polszczyźnie będzie się wypowiadał językoznawca z Uniwersytetu Śląskiego.

Od 10 do 13 lutego br. na fanpage’u „Błędy i owędy” jest prowadzony konkurs na zdjęcie ilustrujące najciekawszy błąd językowy. Do wygrania jest kolacja w restauracji Via Toscana. Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie: www.facebook.com/bledyiowedy.