Akcja – reakcja na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii

W środę 3 grudnia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się „Akcja – reakcja” – comiesięczne wydanie specjalne audycji „Czwarty wymiar”, promujące Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Ekipa radiowa odwiedzi wydziałowe pracownie i laboratoria. Na antenie zostaną przeprowadzone eksperymenty z użyciem światła i dźwięku. Słuchacze dowiedzą się jaki jest związek fizyki z muzyką. Autorzy programu podczas doświadczeń fizycznych wykorzystają instrumenty muzyczne.

Akcja – reakcja” to projekt antenowo-streamingowy realizowany w paśmie „Czwarty Wymiar”. Ekipa programu raz w miesiącu odwiedza różne instytucje naukowe, a także miejsca związane z corocznym Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej, wyróżnioną przez Komisję Europejską jako jeden z najciekawszych projektów europejskich ostatnich lat propagujących naukę w społeczeństwie. Prezentowane są osiągnięcia i sukcesy instytucji biorących udział w Pikniku Naukowym, słuchacze mają okazję poznać sylwetki tworzących je ludzi i dowiedzieć się, na czym polega ich codzienna praca oraz jak się przygotowują do corocznych pokazów.

Celem tej szczególnej akcji jest popularyzacja nauki, przyjazne i obrazowe przekazywanie wiedzy, a także zachęcenie odbiorców do poznawania otaczającego nas świata. Audycja ma charakter interaktywny, jest prezentowana zarówno na antenie, jak i w Internecie – w postaci video streamingu na stronie http://www.polskieradioeuro.pl. Program ma pobudzić słuchaczy do dyskusji oraz wyrażania swoich opinii i komentarzy w postaci wypowiedzi na forum Radia Euro, telefonów, czy SMS-ów.

Czwarty wymiar, poniedziałek-piątek, godz. 09.00-12.00
Prowadzący: Kuba Marcinowicz, pasmo publicystyczne o charakterze edukacyjnym

Dominująca tematyka – nowe technologie, audycja interaktywna, wykorzystująca możliwości Internetu