Akcja „Bezpieczne wakacje z WampirUŚ”

„Bezpieczne wakacje z WampirUŚ” to wspólna akcja Uniwersytetu Śląskiego, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, Służby Celnej w Katowicach oraz Sanepidu, podczas której będzie można oddać krew oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat niebezpieczeństw czyhających na turystów w podróży. Wakacje to czas wyjazdów, często w odległe zakątki świata, gdzie podróżni są narażeni na kontakt z egzotycznymi chorobami i innymi zagrożeniami. Akcja „Bezpieczne wakacje z WampirUŚ” ma na celu zaznajomienie uczestników z przepisami celnymi oraz dewizowymi obowiązującymi w różnych częściach świata, obowiązkowymi szczepieniami przed podróżą do dalekich krajów, a także przypomnienie o tym, jak ważne jest krwiodawstwo w miesiącach wakacyjnych, kiedy brakuje krwi dla ofiar wypadków i na potrzeby planowych operacji.

2 czerwca 2015 roku na terenie kampusu UŚ w Cieszynie Centrum Informacji Służby Celnej zorganizuje akcję informacyjną (zaprezentowane zostanie m.in. stoisko z podrabianymi towarami oraz okazami roślin i zwierząt pochodzącymi z przemytu).

8 czerwca na rynku w Cieszynie stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, w którym będzie można oddać krew.

10 czerwca w Katowicach na deptaku przy ul. Bankowej, w rektoracie UŚ i w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbędzie się akcja „Bezpieczne wakacje z WampirUŚ”.

W programie:

• ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, w którym będzie można oddać krew;
  • stoisko Służby Celnej z przemycanymi okazami roślin i zwierząt oraz towarami podrabianymi; na stoisku będzie się można dowiedzieć m.in. jakie towary mogą się znaleźć w bagażu podróżnym, czego nie można wywozić z poszczególnych krajów (rzadkie i chronione gatunki roślin), a jakie przedmioty wymagają pozwolenia na wywóz (dzieła sztuki, broń) oraz zobaczyć kolekcję towarów zarekwirowanych przez Służbę Celną;
  • szkolenie z udziałem ekspertów ze Służby Celnej, Sanepidu oraz RCKiK – szkolenie odbędzie się w sali seminaryjnej w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w czterech turach:
    • o godz. 12.00, 13.00, 14.00 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych,
    • o godz. 15.00 dla pracowników i wszystkich zainteresowanych (na szkolenia obowiązują zapisy za pomocą formularza zgłoszeniowego lub pod numerem telefonu 32 359 19 75);
  • stoisko Sanepidu, na którym będzie można dowiedzieć się, jakie szczepienia należy wykonać przed wylotem do egzotycznych krajów, jakie rejony świata są zagrożone epidemią oraz jaki jest stan wody pitnej w naszych domach;
  • badanie poziomu cukru we krwi i pomiar ciśnienia przez pielęgniarki Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach.

Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach akcji „Bezpieczne wakacje z WampirUŚ” jest bezpłatny.