Akademickie Mistrzostwa Polski w koszykówce mężczyzn

AZS Uniwersytetu Śląskiego zorganizował rozgrywki Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce mężczyzn. O tytuł Akademickiego Mistrza Polski walczyło 16 najlepszych drużyn w kraju, które wcześniej uzyskały awans w rozgrywkach strefowych. Mecze rozegrano na halach sportowych w Katowicach (Szopienice, Spodek, hala AWF-u). Uroczyste otwarcie miało miejsce w Hali Sportowej MOSIR w Katowicach - Szopienicach 15 maja 2009 r. (piątek) o godzinie 20.00 i obfitowało w liczne atrakcje, m.in.: pokazy, konkurs rzutów za 3 punkty i konkurs wsadów.

48 meczy pozwoliło wyłonić najlepszą męską drużynę i została nią Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy. Ostateczna klasyfikacja turnieju przedstawia się następująco:

1. ALK Warszawa

2. Politechnika Warszawska

3. Politechnika Opolska

4. Politechnika Poznańska

5. AWFiS Gdańsk

6. KK Jelenia Góra

7. Uniwersytet Rzeszowski

8. WSE Białystok

9. AWF Wrocław

10. Politechnika Gdańska

11. PWSZ Krosno

12. PWSZ Konin

13. UP Lublin

14. Uniwersytet Zielonogórski

15. AGH Kraków

16. WSGK Kutno.

Najlepszym strzelcem turnieju został Michał Jankowski z Politechniki Warszawskiej.

Inne nagrody indywidualne otrzymali: Grzegorz Mordel za konkurs rzutów za 3 punkty oraz Tomasz Antoniak za konkurs wsadów.