"Affluenza - szczepić się, czy zarażać... grypą dobrobytu?" - wykład

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład "Affluenza - szczepić się, czy zarażać... grypą dobrobytu?" organizowany w ramach XVII cyklu wykładów: "Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska". Wykład wygłosi dr Teresa Sikora z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ. Spotkanie odbędzie się w czwartek 16 kwietnia o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram cyklicznych wykładów CSCS

O wykładzie:

W swej pełnoobjawowej postaci affluenza wydaje się być jednostką chorobową dość uciążliwą i grożącą powikłaniami. Ponadto, przejawiając się niepohamowaną żądzą kupowania, niepowstrzymaną potrzebą posiadania, czy narastającą presją otaczania się nowymi nowoczesnymi przedmiotami, wydaje się niezwykle trudno poddawać się terapii. Może więc, podobnie jak w przypadku poczciwej grypy, lepiej zapobiegać, niż leczyć?
Zapobieganie wydaje się być sprawą prostą. Podobnie, jak unika się wirusów przenoszonych drogą kropelkową, tak też należałoby unikać kontaktu z wirusem affluenzy. Należy być ślepym i głuchym. Ślepym na billboardy, ulotki reklamowe, czy banery i głuchym na bloki reklamowe, podczas których wzrasta głośność włączonych odbiorników telewizyjnych. Należy porzucić ryzykowne zachowania: przestać bywać wśród ludzi, a najlepiej także wśród przedmiotów. Unikać parkingów zastawionych lśniącymi pojazdami a także nie wyglądać z okien na zaparkowane pod blokiem samochody sąsiadów. Nie należy zapuszczać się w gwarne deptaki i pasaże reklamowe. Należy pozbyć się kalendarzy z przedsezonowymi - posezonowymi - przedświątecznymi - powakacyjnymi wyprzedażami. Należy zapomnieć znaczenie słów: "last minute", "okazja", oraz zwrotów: "specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy" a odświeżyć sobie pojęcia: "asceza" oraz: "nie potrzebuję". Taki tryb życia od stuleci gwarantował duchową wolność i brak przywiązania do przedmiotów. I taka profilaktyka przywodzi na myśl wyświechtany dylemat: być czy mieć?
Dylemat, w przypadku affluenzy rozwiązany tylko w jeden z możliwych sposobów. Co z grupami zwiększonego ryzyka: żyjących w dobrobycie, bez finansowych trosk i barier ludzi naszych czasów? Ascetyczna profilaktyka wydaje się bezskuteczna, gdy grupa zwiększonego ryzyka istnieje dzięki więziom społecznym polegającym na porównywaniu się, co do stanu posiadania z pozostałymi członkami grupy. Tam arystokratyczna affluenza to nie to samo, co pospolity zakupoholizm. To styl życia i warunek istnienia. Pojawiające się pierwsze objawy nie wymagają więc bynajmniej eliminacji. Przeciwnie, wydają się szerzyć bez przeszkód w trybie epidemicznym.
Szczepionka może by się i znalazła, gdy życiowa przestrzeń wypełniona gadżetami zaczyna być ciasna i duszna. Tylko - czy skutki uboczne terapii nie przewyższą tych oczekiwanych?

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS