60. rocznica święceń kapłańskich ks. abp. Damiana Zimonia

20.12.2017 - 14:33 aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

W czwartek 21 grudnia 2017 roku przypada 60. rocznica święceń kapłańskich ks. dr. Damiana Zimonia – doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, arcybiskupa seniora archidiecezji katowickiej, autora dzieł o tematyce teologicznej i społecznej, orędownika kształcenia humanistycznego i literackiego na Śląsku.

Msza św. dziękczynna odbędzie się o godz. 12.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Ze strony Uniwersytetu Śląskiego w uroczystości udział weźmie prorektor prof. zw. dr hab. Andrzej Noras. Po eucharystii w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach zaplanowano poczęstunek.

Ks. abp dr Damian Zimoń wspierał starania o powołanie Wydziału Teologicznego w strukturze Uniwersytetu Śląskiego i przyczynił się do jego powstania. Pełnił również funkcję pierwszego wielkiego kanclerza tego wydziału. Jest laureatem szeregu wyróżnień oraz odznaczeń. Otrzymał między innymi: Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2011), medal Bene Merenti Polskiego Towarzystwa Teologicznego (2017), został uhonorowany Nagrodą im. Karola Miarki (1999), Śląską Nagrodą im. Juliusza Ligonia (2002), a także Nagrodą im. ks. Emila Szramka (2011).

W 1994 roku ustanowił nagrodę Lux ex Silesia, którą honorowani są związani ze Śląskiem wybitni twórcy, uczeni oraz reprezentanci życia publicznego.

Ks. dr Damian Zimoń

fot. „Gazeta Uniwersytecka UŚ”