18. edycja seminarium „Problem granic w filozofii i nauce”

02.10.2017 - 11:28, aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

W październiku 2017 roku rozpocznie się osiemnasta edycja interdyscyplinarnego seminarium Instytutu Filozofii i Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego dotycząca granic naszej wiedzy. Pierwszy z cyklu wykładów poświęcony będzie granicom poznania we współczesnej ekonomii, temat omówi prof. dr hab. Aleksander Jakimowicz z Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Seminarium odbędzie się w środę 11 października 2017 roku o godz. 15.30 w sali sympozjalnej III na Wydziale Nauk Społecznych (Katowice, ul. Bankowa 11).

Prof. dr hab. Aleksander Jakimowicz jest laureatem Nagrody Banku Handlowego w Warszawie SA za szczególne osiągnięcia w zakresie myśli teoretycznej w sferze ekonomii i finansów, zwaną Polskim Noblem Ekonomicznym. Został także wyróżniony medalem i tytułem Najsławniejszy Polak Roku 2004. W latach 2011–2014 był kierownikiem Katedry Metod Ilościowych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W swoich badaniach udowodnił, że – na skutek jednoczesnego działania prawa postępującej złożoności i zasady emergencji – rynki i gospodarki dążą spontanicznie do pewnego stanu wyróżnionego zwanego krawędzią chaosu.

Streszczenie wykładu (dokument pdf)

Program cyklu wykładów „Problem granic w filozofii i nauce” (dokument pdf)

Plakat (wersja pdf)

plakat promujący 18. edycję seminarium "problem granic w filozofii i nauce" zawierający nazwiska prelegentów i daty ich wykładów